Serce

Chłopięcy skok na dojrzewanie

Co może być zaskakujące, okres dojrzewania płciowego ma bardziej burzliwy przebieg u chłopców. Dojrzewanie dziewcząt jest trudniejsze, ale rozłożone w dłuższej perspektywie. One dojrzewają liniowo, chłopcy skokowo.

Niepokój budzą zmiany anatomiczne. Ciało się tak szybko zmienia, chłopak nagle rośnie, pojawia się zarost i krosty na twarzy. Powiększenie się genitaliów wprowadza chłopca w konfuzję, niemiłym zaskoczeniem są polucje. Rodzą się pytania, czy jestem normalny?

W środowisku chłopców często pojawia się jeden bardziej rozwinięty, który opowiada cuda o erekcji, a pozostali, wolniej dojrzewający mają kompleksy i zastanawiają się, czy są gorsi.
Nowym doświadczeniem jest masturbacja. Pojawia się jako element zaciekawienia własnym ciałem, sprawdzenia, czy wszystko „działa”.

Napięcie seksualne dąży do rozładowania, co wcale nie musi się wiązać z podjęciem współżycia. Bezcenną pod tym względem aktywnością jest sport. Trzeba chłopcu stworzyć warunki uprawiania ulubionej dyscypliny, motywować do rywalizacji z rówieśnikami. Albo angażować w inną aktywność – chodzenie po górach czy obozy tematyczne.

Chłopcy dojrzewają w kierunku pozyskiwania nowych sprawności, potrzebują eksperymentowania, a słowem, które ich opisuje, jest ekspansja. Musi być atrakcyjnie, wyczerpująco i zaskakująco.

5 rad dla taty (z całym szacunkiem – mama nie jest tu ekspertem):

• Zawsze z powagą traktuj problemy, które przeżywa syn. Dla ciebie kilka krostek na twarzy nie robi różnicy, dla niego to katastrofa.

• Wytłumacz, że nie ma ściśle określonego wieku, w którym pojawia się zarost. W końcu i tak każdy chłopak będzie musiał się regularnie golić.

• Wytłumacz, że polucje to normalna sprawa i najczęściej nie mają nic wspólnego z erotycznymi marzeniami. Że to się dzieje podczas snu i syn nie ma na to wpływu.

• Nie pytaj, czy się zakochał, albo czy śni o uprawianiu seksu. Nie łącz polucji syna z kwestiami jego aktywności seksualnej.

• Wyraź satysfakcję, że jeśli syn chce dbać o tężyznę fizyczną. Taka aktywność jest ważna dla prawidłowego rozwoju.

Wspomóż naszą działalność

Wystarczy niewielka kwota, żebyśmy dalej mogli pomagać potrzebującym. Jeżeli chcesz wspomóc naszą Fundację darowizną możesz skorzystać z opcji szybkiego przelewu lub wysłać zwykły przelew ze swojego banku. Dane do przelewu znajdą Państwo na podstronie wspomóż nas.

Przekaz pocztowy
© 2024 Fundacja Czyste Serca. Zaprojektowało Raspberry.