Jestem jak młody Einstein
Bohater filmu „Młody Einstein” rozbija atom piwa, tworząc przy okazji teorię energii atomowej. Za pomocy świeżego umysłu wynajduje też deskę surfingową, gitarę elektryczną, a do tego rock’n’rolla. Nastolatek to taki młody Einstein. Jego mózg może więcej niż nam się wydaje.
W rozwoju dziecka najpóźniej dochodzi do głosu myślenie pojęciowe. To zdolność rozumowania abstrakcyjnego, uogólniania, porządkowania pojęć, dostrzegania różnic i podobieństw między przedmiotami czy zjawiskami. Jak już się pojawi, mniej więcej w wieku 18-19 lat, to sprawność mózgu jest tak wielka, że w jedną noc można się nauczyć do egzaminu, nawet jeśli się nie chodziło na zajęcia!
Świat staje się przedmiotem obróbki intelektualnej. Do tej pory młodzieniec z otwartą buzią przyswajał opowieści, przykazania i wartości przekazywane przez rodziców, a teraz pojawiają się pytania: dlaczego, a czy ja muszę?
Nastolatkiem zaczyna rządzić ciekawość intelektualna. Młodzi ludzie w tym wieku są bardzo zdolni do nauki. Czasami syn siedzi przy komputerze, a rodzice chcą go na siłę wypchnąć na dwór, do rówieśników. Nie należy go od tego odwodzić. Rolą rodziców jest obserwować i towarzyszyć. Nie doszukiwać się złego, ale mieć wiedzę.
5 rad dla rodziców:
• Młodzi są mistrzami podzielnej uwagi. Musicie zrozumieć, że nastolatek może nauczyć się pięciu zwrotek wiersza w godzinę, jednocześnie grając na komputerze.
• Dajcie nastolatkowi szansę, by uczył się w swoim tempie. Wyznaczcie tylko cel. Zaliczenie sprawdzianu, poprawienie oceny. Liczy się efekt, nie metoda.
• Sprawdzaj oceny i stan wiedzy, ale nie codziennie. Nie zaglądajcie co chwila do zeszytów, nie wywierajcie presji.
• Ustalcie priorytety. Nie zamienicie nastolatka w cyborga, który z równym zapałem poświęci tyle samo czasu na naukę wszystkich przedmiotów.
• Odłóżcie na bok swoje ambicje, zwłaszcza sentymenty z lat młodości. Wasze dziecko nie musi być lepsze od Einsteina.