Serce

Wolność to nie wrzucenie na luz

Rodzice w życiu nastolatka schodzą na plan dalszy, a całym światem zaczynają być rówieśnicy. Stąd nastolatek czerpie obyczaje, styl życia, nawet słownictwo. To go kręci, jest gotów za tym iść świadomie lub nieświadomie.

To jest ten pierwszy raz, kiedy chce się spędzać czas bez opiekunów, na własny rachunek, coś przeżyć samemu, na przykład pierwsze samodzielne nocowanie poza domem. Można pójść do kolegi lub koleżanki i całą noc przegadać, oglądać filmy. Napić się alkoholu. Wcale nie po to, by zagłuszyć problemy, tylko po prostu zobaczyć, jak to jest. Nawet się upić. Eksperymentalnie.

Wolność osobista nastolatka nie jest jednak całkowitą swobodą. Chce tylko tego, co jest w stanie wziąć na siebie. Trzeba stawiać mu wymagania, bo ich brak może być odebrany jak obojętność. Skoro rodzice niczego ode mnie nie chcą, widocznie im na mnie nie zależy.

Droga do niezależności może być wynikiem krytycznej postawy wobec rodziców i autorytetów. Dorastające dziecko z jednej strony chce być niezależne, samo stanowić o sobie, z drugiej – może ujawniać postawę roszczeniową, robić rodzicom wyrzuty dotyczące niezrozumienia, opuszczenia czy braku zainteresowania.

Co robić? Rozmawiać! Szczere rozmowy z dorastającym dzieckiem o jego problemach są szczególnym wyznacznikiem budowania wzajemnej więzi. Cisza i obojętność mogą przyczyniać się do zadawania bólu i ran, które trudno wyleczyć.

5 rad dla rodziców:

• Nie narzekajcie, że dorastające dziecko ma swoje sprawy i własne towarzystwo, a Was nie zauważa. To naturalny bieg rzeczy.

• Nie stosujecie zakazów „nie, bo nie”. To rodzi złość. Nie pozwalajcie jednak na wszystko. Stanowczo stawiajcie granice.

• Nie biadolcie „co z niego wyrośnie”. Młodzi ludzi, którzy gwałtownie przeszli przez fazę buntu, lepiej radzą sobie w dorosłym życiu.

• Pokój nastolatka to jego enklawa. Ciągłe powtarzanie pretensji o brak porządku nic nie da. Musicie przeczekać.

• Uszanujcie styl ubierania się nastolatka. Ciuchy w tym są po to, by demonstrować swoją odrębności. Wyrażają zainteresowania i osobowość.

Wspomóż naszą działalność

Wystarczy niewielka kwota, żebyśmy dalej mogli pomagać potrzebującym. Jeżeli chcesz wspomóc naszą Fundację darowizną możesz skorzystać z opcji szybkiego przelewu lub wysłać zwykły przelew ze swojego banku. Dane do przelewu znajdą Państwo na podstronie wspomóż nas.

Przekaz pocztowy
© 2024 Fundacja Czyste Serca. Zaprojektowało Raspberry.